Forumumuz dahilinde uygulanacak disiplin kuralları aşağıdaki şekildedir:


Ön Metin


Forum FB mesaj kuralları çerçevesinde, üyeler, mesajlarını yazarken belirli kurallara uymak ile yükümlüdür. Bu çerçevede aşağıda yasaklı olan hallerin mesajlarda tespit edilmesi halinde, üyelik esnasında kabul edilmiş bulunan ForumFB Kuralları dairesinde belirtilmiş olan cezaların üyeler tarafından bilindiği kabul edilir.


Kurallar


1- Genel Mesaj Kuralları


a- Üyeler herhangi bir konu altında yasadışı maç izleme linklerinin paylaşılması talebinde bulunamaz yahut herhangi bir şekilde yasadışı maç izleme linklerini paylaşamazlar. Maç izleme linklerinin isteyen yahut paylaşan üyeler, 2 gün mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılır.


b- Üyeler mesajlarını yazarken argo, hakaret, küfür veya bu kelimelerin yaygın olarak bilinen kısaltmalarını yahut değiştirilmiş halleri olarak değerlendirilen kelimeleri ve kısaltmaları kullanamazlar. Bahsi geçen kelime yahut kısaltmaları kullanan üyeler, moderasyon takdiri ile uyarı cezası ile cezalandırılırlar. Ceza gerektiren hallerin sıklıkla tekrarlanması ve moderasyon tarafından verilen uyarıların dikkate alınmaması durumunda 3 gün mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılırlar.


c- Üyeler yazdıkları mesajlarda ve mesajlarında kullandıkları görsel, işitsel herhangi bir eklentide pornografik ya da şiddet unsurları kullanamazlar. Bahsi geçen unsurları kullanan üyeler, 1 hafta mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılır.


d- Üyeler mesajlarında, mesajın yazıldığı tarih itibariyle cezalı olan herhangi bir üyenin mesajını foruma taşıyamazlar. Bahsi geçen eylemi gerçekleştiren üyeler 2 hafta mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılır.


e- Üyeler yazdıkları mesajlarda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün şike yahut şike girişimi içinde bulunduğunu iddia edemezler. Bahsi geçen ibareleri kullanan üyeler, ihraç cezası ile cezalandırılır.


2- Üyelere Hakaret


a- Üyeler mesajlarını yazarken diğer üyelere karşı argo, hakaret, küfür veya bu kelimelerin yaygın olarak bilinen kısaltmalarını yahut değiştirilmiş halleri olarak değerlendirilen kelimeleri ve kısaltmaları kullanamazlar. Üyeler, diğer üyeleri "rakip takım taraftarı" olmakla itham edemezler. Bahsi geçen kelime yahut kısaltmaları kullanan üyeler moderasyon takdirine göre 1 hafta ile 2 hafta arasında mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılır.


b- Üyeler mesajlarını yazarken diğer üyelerin ailevi değerlerine karşı argo, hakaret, küfür veya bu kelimelerin yaygın olarak bilinen kısaltmalarını yahut değiştirilmiş halleri olarak değerlendirilen kelimeleri ve kısaltmaları kullanamazlar. Bahsi geçen kelime yahut kısaltmaları kullanan üyeler, 3 ay mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılır.


3- Tehdit


Üyeler mesajlarında diğer üyeleri herhangi bir şekilde tehdit edemezler. Bahsi geçen eylemi gerçekleştiren üyeler 1 ay mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılır. Tekrarlanması durumunda üyeler ihraç edilir.


Bu kuralın uygulanmasında mesajın tonu da dikkate alınmakla beraber üyelerin birbirine adres sorması yahut aradaki tartışmayı fiziksel dünyaya taşıma gayesi güden (yüzüme söyle vs. gibi) ibareler bu mesaj dairesinde değerlendirilecek ve yukarıda yazılı şekilde cezalandırılacaktır.


4- Ayrımcılık


Üyeler mesajlarında ırk, milliyet, din, siyasi, cinsiyet, cinsel yönelim yönünden ayrımcılık yahut aşağılama içeren ibarelerden kaçınmak zorundadır. Bahsi geçen ayrımcılık yahut aşağılama eyleminde bulunanlar 1 hafta ile 2 hafta arasında mesajdan mahrumiyet cezası ile cezalandırılır.


5- Sosyal Medya Platformu Tanıtımı


Forumda aktif olmayan üyelerin, forum üyeliğini yalnızca bu sebeple kullanarak, başka sosyal medya platformlarındaki üyeliklerinin, reklamını ve tanıtımını yapması ihraç cezası ile cezalandırılır.


6- Birden Fazla Üyelik


Üyelerin foruma yalnızca bir kullanıcı adı ile üye olma hakkı vardır. Birden fazla üyeliği olduğu tespit edilen kullanıcılar ihraç cezası ile cezalandırılır.


7- Başka Takım Taraftarlarının Üyeliği


ForumFB, Fenerbahçe taraftarlarının buluşma noktasıdır ve aynı takım taraftarlarının bir arada olması güvenine dayalı olarak kurulmuştur. Bu sebeple diğer takım taraftarlarını üyeliği yasaktır. Başka bir takım taraftarı olduğu anlaşılan üyeler, ihraç cezası ile cezalandırılır.


8- Forum Huzuru


Forumun genel kalite ve düzenine zarar veren, forumdaki tartışma ortamını bilerek ve isteyerek sabote eden, sırf diğer forum üyelerini taciz ve tahrik maksadıyla, bilinçli ve devamlı olarak mesaj atan üyeler, uyarı ile ihraç cezası aralığında cezalandırılır.


9- Şüpheli Üyelik


Fenerbahçe taraftarı olduğu şüphe uyandıran üyelerden, Fenebahçeli olduğunu kanıtlaması istenir, bu süre zarfında üyeliği askıya alınır.  • Üyelerin yazdıkları mesajlar sebebinde meydana gelebilecek herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma halinde ForumFB yönetimi resmi kurumlar ile tam işbirliği içinde çalışarak, yasal çerçevede vermekle mükellef olduğu her türlü bilgiyi vermekle mükelleftir. Bu çerçevede üyelerimize siber mesaj platformlarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasası ve kanunlarından muaf olmadığını hatırlatırız.ForumFB Yönetimi iyi forumlar diler.