Beiträge von FbOnat

Beklediğim gibi farklı geçti bizim açımızdan güzel bir sınav oldu. Sakatlıklara da bağlı olarak koç beklediğim gibi yanlış oyuncu tercihleri yaptı. 5 yabancı sisteminin basketbolu ne kadar vasatlaştırdığını ve aslında yerlilerden de bu seviyede katkı alabileceğini, 5 yabancı tercihini buna göre yapması gerektiğini öğrenecektir.

Bütün eksiklerimizi gösterdi maç. Calathes’in El seviyesinde bize yaşatacağı sorunları, Wilbekin kötü gününde olunca tıkanabileceğimizi, Marko’dan 2.yaratıcı olamayacağını, Motley’in harika bir oyuncu olsa da henüz bu seviye için mental anlamda yeterli olmadığını gördük. Eğer kadroda olsa Edwards’ın da keza henüz basketbol bilgisi olarak bu seviyenin ne kadar altında olduğunu görürdük.

Maç içinde anlayamadığım tek şey, Hayes ve Pierre ile Zizic’in üstüne gitmeye neden bu kadar geç başladığımız oldu. İkisi de şutu ve fundamentalı yüksek adamlar, bu hata Zizic tarafından domine edilmemize sebebiyet verdi.

Neyse özetle güzel bir kumaş ve harika bir koç var ve daha yolun çok başındayız. Zamanla üstüne koya koya çok iyi bir takım olacağız. Son söz ise Erşan Kartal’a olsun. Efes bazında bu kadar bilinen kirli bir geçmişi olan, hakemler arasında “Naber lan Efesli” diye geyik dahi yapılan bir insan hala bu takımın maçına baş hakem olabiliyor ve 1 kişi de ses çıkarmıyor. Melih hariç yönetici, takım yetkilisi veya kaptan kimse daha da ben adamım dedirtmesin kendisine çünkü bu acizlik artık kabak tadı verdi.

Serdar Aziz ve King'in sakatlığı mı var yoksa ben mi göremedim? Kadro nicel bazda alternatifli ama stoperde özellikle de 3'lü oynamayı sık sık tercih ettiğimiz bir sezonda 4 stoperle yola çıkmak oldukça kötü iş. Bugün de zorunlu olarak çift stoper oynuyoruz ve yedekte stoper yok.

Akıl alır gibi değil ya. Penaltı falan olaylarını zaten geçiyorum da, top taca çıkmadan foul var. Adam onun yerine taç verdi. Korner çizgisinin dibinden olan tacı yaklaşık 10 metre geriden kullandı uzun kullanabilmek için. Gol oldu ve pozisyon da bariz foul. 10 dakika kadar önce de Bakasetas adamın sırtına bindi, avantaja bıraktı ama sarı vermedi.

Şaka bir yana kontrat isteyen bir Schröder'den daha tehlikeli bir şey yok. Wb denilen rezaleti takaslayabilirse Lakers ile imzalar muhtemelen tekrardan.

Shams twit atmış. Schröder'i Lakers'a getirdik ama Wb denilen adamı hala takaslayamadık :hihi:

Ve İspanya finalde. Yaşlanmış olsalar da Serrod, llull falan bir anda gitmişken, bu kadar vasat kadroyla bunu yapmaları büyük iş. Burada coaching giriyor işte devreye. Başarının sahada 3 büyük aktörü var. Biri zaten Lorenzo Brown hepimiz tanıyoruz. Diğer ikisi de Hernangomez kardeşler. En büyük başarıları Jokicle kanka olmak falan. 6-7 senedir Nba'deler ama Cedi'den, Furkan'dan veya Alperen'den daha büyük bir katkıları yok orada. Avrupa'ya gelip yıldız olabilirler mesela. 4.en büyük etken de Usman Garuba, çocuk bu sene Alperen'in havlusunu taşıdı Nba'de. Yani bu tip turnuvalarda tek veya 2-3 maçtan örneklem seçmemek lazım.

Keza Fransa tarafına baksan Batum ve Nando'suz finaldeler. Hadi onlarda en azından Gobert ve Fournier var topluyorlar, ayrıca eli yüzü düzgün 3-4 adam daha var ama guardları Heurtel. %90'la serbest atış atan, Avrupa'da bilmem kaç tane rekabetçi maç oynamış Fontecchio altına yaparak 2'de 0 attı kritik anlarda. Yani bu işler rekabetçi maç oynamayla falan olmuyor. Furkan, Cedi ve Alperen'e haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Evet büyük oyuncu değiller ama gelip mücadele ediyorlar, faydalı oynuyorlar, anlamsız bir sosyal medya baskısı vardı.

Kadromuzda eksikler vardı ama İspanya'da da var, Polonya'da da vardı, Fransa'da da var. Burada işte doğru düzgün bir organizasyon oluşturmak, coaching, biraz da şans devreye giriyor. Lorenzo Brown'ın ve AJ Slaughter'ın Avrupa Mvp'si Larkin'den 10 kat fazla liderlik yaptığı yerde anlamsız bir linç yaşandı Nba oyuncularına. Madem sakattı, çağırsaydın Wilbekin'i? Ama yok, sezon içerisinde Euroleague devam ederken kimsenin gelmediği maçlarda çağıracak Larkin sakat olduğu için(!) :) Gelmeyince de haberler yaptırıp linç ettirecek sosyal medyada.

İspanya-Almanya başa baş gidiyor. Eğer İspanya kazanırsa çok komik bir şekilde Fransa ve İspanya ikilisi; Sırbistan, Slovenya ve Yunanistanla eleme maçı oynamadan finale çıkmış olacaklar :) Bu yüzden bu tip turnuvaları sevmiyorum. Umarım bari Almanya kazanır da en azından Yunanistan'ı yenip geldiler deriz. Ayrıca İspanya'dan daha çok hak ediyorlar.

Sezon başından beri inanılmaz şanslılar. 2 takım da 5 puan kaybetti totalde, tabi biz 2 maçı henüz oynamadık. Ancak Trabzon deplasmanı, Antalya deplasmanı, Antep ev ve Konya ev maçlarında sadece 2 puan kaybetmeleri canımı sıktı. Trabzon'un aşırı eksik kadrosu, Luiz Adriano'nun aptallığı, Erol ve İlhan'ın müthiş hamleleri, hakemler falan derken bir şekilde çıktılar. Hata yapmamamız gerekiyor.

Arkadaşlar bir sakin ya, geçen hafta da Efes taraftarları(100 kişi civarı) mı ağlamalıydı mesela :hihi: Oldukça eksik olduğumuz bir maçtı. Maç içinde herhalde Booker da sıkıntı yaşadı ben kaçırmadıysam, çok az kullanıldı çünkü. Hayes, Edwards ve Pierre hariç herhangi bir yabancımız full oynamadı bugün. Yerlilerden de Wilbekin sorun yaşadı. Calathes, Guduric, Motley, Jekiri, Bjelica, Tarık ve Itoudis direkt yoklardı zaten.

Maça dönersek Hayes çok iyi oynadı. Dedas rotasyonu çok kötü kullandı. Yardımcı koç olarak çok iyi olsa da takımın başına geçince sırıtıyor. Özellikle maç sonu Wilbekin-Melih-Hayes-Metecan-Pierre 5'i işlerken Metecan'ın yerine Edwards'ı aldığında hem savunmamız etkilendi hem de hücumda top döndürmeyi bıraktık. Wilbekin savunmada çok istekliydi ancak hücumda çok kötü bir gününe denk geldi. Edwards'ın da daha önce anlatmıştım, tercihleri felaket. Itoudis tarafından 3 ay tokatlanmaya ihtiyacı var. Yerliler de böyle oynayacaklarsa lig maçında bile süre bulmakta sıkıntı yaşarlar. Bu kadar şeye rağmen maç sonunda da öne geçtik ancak son 2 dakikada top döndürmeyi bırakınca yenildik. Maç topunda da 3 tane boş şut kaçırdık, sağlık olsun.

Gs'nin de kadrosu iyi bu arada seviyesine göre, bunu belirtmek gerek, yabancıları kaliteli. Koçları da zaten iyi. Ancak maçın yıldızı tartışmasız bir şekilde kameraman ile maç spikeri Volkan Yavaş'tı. Kameranın bazı anları göstermeyişi çok ilginç bir hamleydi, heyecan kattı maça. Volkan Yavaş'ın ise heyacanlı bütün anlarda ağzının içinde konuşup alakasız yerlerde bağırması çok ilginçti. Hele bir sekans var ki sigara içmeye gitti geldi sanırım :hihi:

Bana kalırsa 3-4-5 rotasyonu bazında alternatifli, üst seviyede bir kadro olduğu söylenebilir. Ancak kısa rotasyonu bazında eksiklikler mevcut. Fakat bu ikisi birbirini kompanse edecektir. Itoudis'in bireysel oyuncu gelişimine yapacağı katkılar haricinde, ek olarak kendisi sahada büyük kalmayı da seven bir koç. Bu da aslında beklediğimizden daha farklı bir kısa rotasyonu anlamına gelebilir. Daha önce Serrod ve Nando'nun bulunduğu takımda sorumluluğu onlardan alıp Higgins ve Clyburn'e vermiş bir koç kendisi. Ek olarak sonrasında Csk'nın bütçe küçültmesiyle de beraber hem iptal olan covid sezonunda hem de ertesi sezon F4 yaptıkları sene oldukça iyi performanslar izletti.

Bu performansın öncüsü, daha sonra şımarıp takımdan ayrılan Mike James'ti. Hackett, Strelnieks, Lundberg ve Hillard ise kısa rotasyonundaki diğer isimlerdi. Açıkçası ben şu rotasyondan 10 dakika savunma yapması için alınacak Hackett haricinde kimseyi istemem. Oyunu James ve Clyburn'den kurarak ciddi iyi bir performans sergiledi. Hatta F4'te de çok büyük favori Efes'i eliyorlardı, oldukça şanslı bir günündeydi Efes. Bu yüzden bizde de Wilbekin veya Edwards ikilisinden biri sahadayken oyunu Pierre/Hayes'in fiziksel avantajları ve Motley/Bjelica'nın fundemantal avantajları üzerinden kurgulayarak gayet güzel bir yapı çıkarabilir koç.

Csk'nın olmaması bence ciddi bir etken. Evet geçen sene de yoktu ama biz zaten bir aday değildik geçen sene. Geçen sene Csk olmadığı için beğendiğimiz Oly F4 yapabildi mesela :) Oly'nin kurduğu yapıyı ben de beğeniyorum ama 2 defa üst üste şansları tutmayacaktır. F8'de bir kez daha Monacoyla oynayacaklarını sanmam. :) Real'in Laso varken bile F4 göremediği sezon var. Milano kadrosunun da yaşlandığını düşünüyorum. Yani elbette o diğer 2 koltuğa Real ve Milano oturabilir ancak bence kimse Efes ve Barca haricindeki diğer 2 koltuğa kesinlikle şu oturacaktır diyemez. Bahsettiğiniz 3 takım ve biz adayız. Coaching anlamında da avantajlıyız. Bu da beni F4'a ikna ediyor açıkçası.

Geçen sene paranın yanlış harcanması sonucu bariz defolu bir kısa rotasyonu vardı. Maalesef Efes veya Barca olmadığımız için, harcayabileceğimiz paranın bir sınırı var. Bu denklemde de 2 tane oyuncuya bütçenin ciddi bir kısmını yatırmak mantıklı bir hamle değil. Bunu o 2 oyuncunun bizi dönem dönem eksik bırakması sonucu 2 sene önce F8'de galibiyet alamayarak, geçen sene de F8 dahi yapamayarak gösterdik. Bu sene ise ilgili görevleri dağıtıp birlikten kuvvet almayı seçtik. Bu sebeple ben 2 kademe düştüğümüze katılmıyorum. Keşke, kısa transferini ben de çok isterdim. Ancak mevcut bütçe kapsamında Vildoza, Henry, Campazzo veya Wanamaker gibi herhangi bir kısaya harcayacak bütçenin olduğunu çok sanmıyorum.

5 senedir nba olup yıllık 2.5 milyon kazanmak 10 dk ortalamanın üstüne çıkamamak bayağı rezalet

Çocuk 20 yaşında Nba yaptı, mevcut kontratı çaylak kontratından sonraki ilk kontrat, dolayısıyla 3 yıl vergiler dahil 15 m normal bir kontrat. 2.5 m dediğiniz ücret eline geçen kılçıksız para, bunu da Furkan'a hiçbir Avrupa takımı vermez şu anda. Ek olarak 10 dk'nın üstüne çıkamamak kısmını anlayamadım. Adamın son 4 sezondaki dakika ortalamalarını yazıyorum:

2018-2019: 14.1

2019-2020: 21.7

2020-2021: 19.3

2021-2022: 21.1

“Buram buram F4 kokuyor” çok iddialı bir söylem. Daha maç oynanmamış. 5-10 EL maçı oynansın görürüz bakalım F8 potası olacak mı?

"İddialı" olmakta tam olarak nasıl bir sıkıntı var hocam? :) 10 maçtan sonra yazmak çok da zor bir iş değil. Yukarıda da açıklamıştım ama tekrardan açıklayayım. Yukarıda da belirttiğim üzere kadronun zaafları var ancak genel anlamda iyi bir kadroya sahibiz ve coaching bazında avantajımız mevcut. Csk ligde değil. Ek olarak Efes ve Barca haricindeki diğer 2 koltuk boşta. Ortada ciddi bir fırsat gözüküyor ve doğal olarak buram buram bir F4 kokusu var. He bu fırsatı değerlendiremeyip F8'de elenebilir miyiz? Elbette olası ama kadronun F8 kadrosu olmadığını iddia etmek oldukça komik olur. Eşleşmelerde de coaching avantajının neler getirdiğini daha önce defalarca kez gördük. Bu sebeple Efes ve Barca haricindeki 2 koltuk için evet oldukça ciddi bir adayız.

Bence elimizde cok fazla secenek kalmadigi icin Calathes geldi. Hoca ne dusunuyor tabi bilmiyoruz ama Nick pek onun tarzi değil gibi.

Bence de 1.opsiyon değildi. Barca'dan çıkışının uzun sürmesinden bağımsız bir süreç yaşandı kesinlikle, biz biraz geç davrandık. Ama eğer diğer kısaların Edwards ve Wilbekin ise, yanlarına kesinlikle fizikli, savunması fena olmayan ve oyunu kontrol edebilecek biri lazımdı. Calathes de bunu yapabilecek en fazla zaafı ama en çok tecrübesi bulunan isimdi.

Booker'ın geçen seneden bu yana yükselen dış şut performansını da es geçmemek lazım tabii. Son Oly maçında da takır takır üçlük sokmuş. Bu arada Jekiri bile üçlük çizgisinde boş kalınca içeriye pas çıkarmıyor, deniyor :)

Doğru hocam Booker'ı unuttum. Savunmada problem yaratsa da hücumda maşallah Karl Anthony Towns gibi şut atıyor :) Topu yere vurup dribbling üstü atıyor, boş atıyor, fade-away şeklinde atıyor. Bunlardan mutlaka avantaj sağlayacaktır koç onu Calathes ile aynı anda sahada tutarak.

Valla hocanın çaresiz kalışina üzülmedim degil:D Calathes'li formatla umarim bu tarz sıkıntılar biz de yasamayiz. Ne kadar hizli oyun ve dis atis o kadar basari gibi bir sey oldu artik. Gergin bunu çözdü 2 tane şampiyonluk aldi.

Valla bizim bunu daha az yaşayacağımızı düşünüyorum. Calathes'i kompanse etmek için ana koşullar bence 5 numaradan şut katkısı alınması, 4 numaranın net şutör olması ve kısalarda 1'den fazla zor atış sokabilecek oyuncu olması. 1.durumu Motley ile, 2.durumu Bjelica ve Hayes ile, 3.durumu da Wilbekin ve Edwards ile çözüyoruz bence. Ama serbest atışlara yapacak bir şey yok tabi :D Spacing bazlı da elbette götüreceği çok şey olacaktır. Ama kompanse edebiliriz ve o da bize savunma ve oyun aklı bazlı getirecekleriyle bunu faydaya döndürebilir. He tabi imkan olsa Wana veya Henry'i seçerdim ama madem hocam istemiş, boynumuz kıldan ince :)