Beiträge von Mec

  Ali koc bu kulubun genleri ile oynadi. Eskiden kadikoy’de maglubiyet nedir bilmezdik, sayesinde gelen yeniyor, gecen yeniyor. Galatasaray bile zorlanmadan yeniyor. Derbi konusu da malum. Doneminde Başakşehir bile sampiyon oldu, trabzon belki olacak. Biz hala olamadik. Kimse aziz’in borclari vs demesin, cok kucuk butcelerle sampiyon olundugu ispatlandi kac kere. Bu adamdan bi halt olmaz, tek sorumlu ali koc’tur benim gozumde.

  Ali Koç'un başarısız olduğu aşikar fakat senin bu yaptığına kolaycılık denir bana göre.

  Bir öncekinin hamleleri bir sonrakini etkilemiyormuş gibi konuşmuşsun. Cocu döneminde sezona girecekken bir anda Guiliano ve Souza satıldı FFP'den dolayı.

  Sonrasında da hep ucuz etin yahnisi modda birilerini kiralayalım, ucuz olsun FFP delmeyelim adam zaten tecrübesiz anlamıyor futboldan. Bunlar olmasa bile başarısız olma ihtimali olan birisine birde bunlar eklendi.

  Aziz döneminde harcanan paralara bakın kimlere ne maaşlar ödendi, o dönem düzende elverişliydi şak diye Meirelesler, Sow'lar geldi.


  Ali Koç çok net başarısız ve bu işleri beceremeyen birisidir. Yani bu böyle diye Aziz'in kulübü getirdiği noktayı hiçe sayarak yorum yapmak doğru değil.

  Sezona güzel girişin ardından bizi buralara getiren süreci ve faktörleri inceleyelim.

  İlk maç;

  4. Hafta Sivasspor maçı: Maçın başında erken bir gol bulduk Altay'ın topu geveleyip kaptırıp penaltı yaptırmasına kadar rakibe de fırsat vermiyorduk, maçın kırılma anı da o oldu 1-1 bitti.

  Avrupa sınavı;


  Frankfurt maçı: Harika başlangıç, Mesut'un erken gelen golü güzel oyun almalıydık bu maçı dediğimiz anlarda gelen Pelkas penaltısı ve kaçırması maçın kırılma anı ve orada hem çok iyi performansı hem de burukluk bıraktık.

  5. Hafta Başakşehir maçı: Topun bizde olduğu fakat pozisyon bulamadığımız klasik kapanan takıma karşı iş yapamama geçen sezondan gelen hastalık ve yenildik bu yenilgiyi Vitor'a yazmak lazım o maçın öyle olacağı belliydi ve çözüm üretemedi.

  6.
  Hafta Giresun maçı: ligin sonuncusuydu fakat en kötü oynayanı değildi sanılanın aksine zor maçtı, zor da olsa kazandık.

  7. Hafta Hatayspor maçı: Taktiksel olarak çok üstün olduğumuz bir maçtı daha fazla gol de atabilirdik, Hatay'a neredeyse hiç fırsat vermedik maç genelinde.

  Avrupa sınavı;

  Olympiakos maçı: İlk golü çok erken yedik, ona rağmen 60'a kadar iyi oynadık ardından gelen gollerle koptuk maçtan rakip çok akıllıca oynadı çıkışlarda + becerili oyuncusu fark yarattı totalde aslında çok kötü olduğumuz bir maç değildi.

  8. Hafta Kasımpaşa maçı: Rahat geçtiğimiz daha da rahat geçmemiz gereken maç 2-1 skorla bitti.

  9. Hafta Trabzonspor maçı: 11e 11 oynanan süre şunu gösterdiki maçın gidişatı çok net bizim 2 3 gol atacağımız bir maçtı. Erken 10 kişi kalmamız buna rağmen 80'e kadar neredeyse hiç fırsat vermeden oynamamız iyi şeyler fakat neticede verdik 3 puanı ve kırılma yaşandı oysa liderle farkı açacağımız bir maçtı.

  Avrupa sınavı;

  Antwerp maçı: Yine alakasız ilk dk yenen saçma bir gol ona rağmen geri dönüyoruz üzerine Valencia penaltı kaçırıyor. Zaman zaman iyi oyunlar sergilediğimiz ama totalde koparmamız gereken bir maçta 2-2 berabere kalıyoruz önceki haftanın kırılmasına bir ekleme daha yapılıyor.

  10. Hafta Alanyaspor maçı: Alanya Bülent geldikten sonra büyük takımlarla oynadı yendi, puanlar aldı bizim maçtan önce de farklı kazandılar çok formda bir takım olarak geldiler fakat acayip ezildiler özellikle hücum olarak ilk şutu 75'te attılar. Dün bizim oyuncuların hücumda verdiği kötü kararlara örnek görüntüler attım.

  Savunması bu kadar iyi ve hücumda Pelkas, Valencia, Mesut, İrfan, Rossi, Berisha gibi oyuncuları olan bir takımın üretememesi kabul edilemez.

  Yani bunlardan ne çıkarmalıyız? Görüyoruz ki hücum organizasyonu eksikliği var kabul ediyorum onun da üzerine geliştirdiğimiz ataklarda oyuncuların kötü kararları ve beceriksizlik sergilemesi rakibe tek bir şans vermesen bile bir yerden sonra kaybetmene sebep oluyor.

  Benim en sevmediğim şey 10 maddenin çoğunu doğru yapıp bazılarını ortalama, vasat yapıp bundan hiç bir şey kazanamamak. Kimse 10 da 10 doğru yapmıyor zaten bazen beklentiyi de anlamak güç.

  Vitor'un hücumda daha farklı şeyler denemesi lazım ya Pelkas'ın Rossi'nin Berisha'nın form tutmalarını sağlayacak, girdikleri 1 pozisyondan bile iş çıkarır hale gelecekler ya da farklı bir şey deneyecek artık hücuma daha mı kalabalık gider, dar alan kombinasyonları mı çalıştırır sahaya 3 forvet birden mi atar bilemiyorum.

  Veya tamamen Mesut'a mı anahtar teslim yapar veya İrfan'ı mı geri getirir forma sokar, opsiyonu çok.

  Fakat artık o yukarıda sarıyla belirttiğim yerlerdeki bireysel hataların olmadığı dönemlere girmek zorundayız aksi takdirde bir sezon daha çöp olacak.  Bjk santrafor + Larin oynayınca çehresi değişiyor. Eskiden bu kadar katı değildim bu görüşte ama anladım ki şartmış. Özellikle bizim ligde.


  Bjk'nin oyunu baya basit. Solda uzun bir forvet sağdan oyun kur sola yerden veya havadan kes arka direğe birisi koşacak zaten.

  Bizim yediğimiz gol de arka direkten geldi. Arka direğe standart bir adam koymamız lazım.

  Doğrudur da Alanya gibi 11 kişi ceza sahasına demir atınca, her pozisyonda 4 dk yerde yatınca hızlı hücum şansın azalıyor. Bizim ligin belli kalıpları var, orayı aşman için temaslı, fizikli, hava hakimiyeti olan forvet iş yapıyor.

  Alanya istediği kadar kapansın orta sıra İspanyol takımı gelir pamuk helva yapar o defansı, pasla bayıltır. Senin dediğin fizikli oyuncu demek havan orta demek.

  Onu çok izledik, 3 tane 4 tane adamın arasındaki 1 kişiye orta açmak doğru değil bence birden ters kanada atılan top ile oradaki dar alanda ver kaçlar veya ceza sahası önü şutları çok daha etkili.

  Fizikli oyuncuya yerden de atarsın sırtı dönük topu tutar karşıdan koşarak gelen takım arkadaşına servis eder.

  Olmayan duran top organizasyonumuz

  Ya da Antwerp bizim gibi duran top savunması çalışmıyor


  Bu arada geriye düştüğümüzde öne geçtiğimiz bir maçtı sonra yedik maalesef

  Her şey berbat edilirse ve yeniden sil baştan yapılırsa bu sezon içinde, bu takımın emekleri daha sonra böyle tekrar önümüze gelecek ve insanlar aslında o kadar kötü değilmişiz diyecekler.

  Rezil ötesi FB'ler izledik, bu onlardan birisi değil.

  EHnRPs.jpg

  Maçın ilk dönüm noktalarından birisi şu pozisyondu. Pelkas'a vermek yerine şut çekti Serdar. Önünde iki stoper var, karşıda kaleci yer tutmuş kafayı eğmiş şut çekiyor.

  Ex4Iyq.jpg

  Bir diğeri, Pelkas topu çok iyi önüne aldı götürdü sola çekti gitmesi gerekirken en kötü Gustavo'ya doğru bir pas bırakıp sağa koşu atması gerekirken. Gitti iki kişinin olduğu tarafa doğru topu çekmeye çalıştı..

  trCaS5.jpg


  Zacj önü kapalı olmasına rağmen, solda boş adam olmasına rağmen şut çekmeyi deniyor niye? top geri döndü.

  lgAMVd.jpg

  Serdar'ın kimse tarafından çekilmediği şu pozisyonda topu uzaya atması?..

  cmfDgT.jpg

  Sosa saçma pas hatalarının ardından normalde hiç beklenmedik bir bölgeden hava topuyla Novak'ı ceza sahası içinde topla buluşturuyor Novak ortalıyor Serdar golü atıyor. Yetenek faktörüyle gol geliyor yani.


  Herkes yetenekten bahseder genelde ama futbolda en önemli meziyetlerden birisi karar alma zekası, her zaman en doğru kararı alma becerisi olan futbolcular öne çıkıyor.

  Burada berishanın golleri var. Temas altında, itildiği çekildiği gol yok, hepsinde boşta ve temiz vuruşlar yapıyor. Bizim ligde ise top alınca en az 2 rakip itip çekiyor. Alışamadığı konu bu olabilir, bizim lig topa değil rakibe sert girmekten ibaret.


  Evet bizim lig daha temaslı kabul ediyorum. Bu konuyu ben de düşünüyorum zaman zaman.

  Bir örnek sunayım;  Neden Valencia'yı kimse itip çekmiyor?

  Sebebi basit çünkü çok hızlı çıktık akıcı bir hücum. Eğer hücumda yeterince hızlandırabilirsen pası boş alan bulup sonuçlandırabiliyorsun.

  Rossi de Berisha'da soldan ayak içi çok iyi vuran oyuncular demek ki sağdan oyun kurup hızlıca sola topu getirebilirsek bolca skor üretebiliriz.

  Hatta bir öneri eğer otobüs çekmeye kalkıyorlarsa ceza sahası önünden sol çaprazdan ayak içi bileti kesebilirler. Tıpkı Ferdi'nin altay maçında içeri girip çekip vurması gibi, uzak köşeye de vurablirler ayak içi.

  Ersin çöpü kaleci oldu başımıza, işte görüyorsunuz alt yapıdan oyuncu cıkmıyor yalanına güzel bir örnek oynatıp ısrar edersen oluyor.

  Bizdeki Muhammed de seni götürür bir şekilde, Arda'yı oynat mesela zarar yazdırmaz sana.