Basketbol Son Dakika ve Gündem (2021-2022)

• Daha Shayok ismi çıktığında 3 numara için Pierre-Shayok rotasyonunun biri çok kuvvetli, diğeri çok uzun kollu olsa da 1 tık eksik kalabileceğini söylemiştim. Mesajda bahsettiğim boyda bir çözüm gelmiş gibi gözüküyor oraya. Barthel'den çıktığımızı düşünerek Fontecchio ve Pierre 2'lisi aynı zamanda 4 numara yedeği olur ve başka uzun alınmaz diye umuyorum ve aşağıdaki 10 yabancılı rotasyonu rica ediyorum:

Top hakimi pg- atlet baskıcı pg-İsmet

Nando-Marko-Melih

Pierre-Shayok-Tarık

Polonara-Fontecchio -Berkan

Jan-Booker-Ahmet

Pozisyonlara çok takılmamak lazım artık 1-2-3-4 arası geçişkenlik çok fazla basketbolda. Ama çok net bir şekilde 2 tane kısaya ihtiyacımız var. Yukarıdaki yapılanma gelirse Fontecchio hamlesine olumlu bakarım. Ancak şöyle bir yapılanma gelirse:

Nando- atlet baskıcı pg-İsmet

Marko-Shayok-Melih

Pierre-Fonte-Tarık

Polonara-X -Berkan

Jan-Booker-Ahmet

Bu gerçekten yine yaratması zor olan bir takım izletir bize. Evet 5 numaraya şutör adam aldık ama maç başı 5 tane 3'lük atacak hali yok. Marko ve Shayok 3'e çekilip alternatif yaratıcı gibi kullanıldıklarında evet verimli yaratıcılar. Ancak bu oyunculara 2.kısa gibi eline top emanet edilirse sıkıntıya gireriz. Marko döndüğünden beri play-offlar haricinde gayet iyi oynamış olsa da iş yaratmaya kaldığında ne kadar dengesiz olduğunu biliyoruz. Shayok'u kolejde ve Summer League'de izlemiş biri olarak 2.kısa rolünde yaratmasını beklersek veriminin çok düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Yukarıdaki kadro ne Kokoskov'un tarif ettiği basketbola uyar ne de onun playbooklarına. Bu takımın iyi seviyede üretmesi için aynı sezonda Marko ve Shayok'un seviye atlaması+ Nando'nun sezon boyu sağlıklı kalıp savunmada etliye sütlüye karışmaması lazım. Sadece şu atlet baskıcı pg diye isimlendirdiğim role çok acayip bir isim gelirse fikrim değişebilir.

• Polonara ve Fontecchio ikilisi sezon boyunca alıcı gözle izleyip bizim rotasyonda görmeyi istediğim oyuncuların başında geliyorlardı. Guard konusunda hata yapmazsak! bu sezon maç içi iniş çıkışların daha az olduğu, verimli bir rotasyonu olan, tempolu bir takım oluruz. Burada öyle bir yorum görmedim zaten de bazı yerlerde Fontecchio’yu bambaşka bir profil olan Ulanovas ile karşılaştıranları gördüm alakası yok yani. Fontecchio bambaşka meziyetlere ve hücum çeşitliliğine sahip. Doğru oyun kurgusunda rotasyonda gayet faydalı bir oyuncu olacağını düşünüyorum ben.

• son bir kaç sezondur transferde hep bir şeyler , belli pozisyonlar eksik kaldı. nuanslarla kaybettik hep final noktasında.

Umarım takımı tamamlayacak 2 guard daha alıp bu sefer nispeten tam bir kadro ile sezona gireriz.

• Geçtiğimiz sezonun en büyük kazanımıydı Pierre. 1 sene içinde müthiş bir sıçrama yaptı. Takımdan ayrılabilir diyen avellere inat 3 sene daha bizimle 👏 Darısı diğer açıklamalara…