Basketbol Son Dakika ve Gündem (2021-2022)

• Nesini beğenmediniz, ikinci yarı sezonun en iyi oyuncularından biriydi. Ben oyuncu kalitesinden çok ihtiyacımızı karşılayacağı konusunda şüpheliyim.

Ben, biliyorsunuzdur belki, 6s'nin küme düşmesine katkım olsun diye tüm pozitif enerjimle maçlarını izledim.

Şaka bir yana orada seyrettim. -20 verimlilikle falan oynamıştı. Sıfır konsantrasyon. Elindeki topu kaptırıyor. Tam Bursa geri dönecek saçma sapan top kayıpları. Ribaunt da yok. Nefret etmiştim.

• Ben, biliyorsunuzdur belki, 6s'nin küme düşmesine katkım olsun diye tüm pozitif enerjimle maçlarını izledim.

Şaka bir yana orada seyrettim. -20 verimlilikle falan oynamıştı. Sıfır konsantrasyon. Elindeki topu kaptırıyor. Tam Bursa geri dönecek saçma sapan top kayıpları. Ribaunt da yok. Nefret etmiştim.

Tesadüf eseri 3 kötü maçından birine denk gelmişsiniz, Gs maçının da içinde olduğu son iki maç hedefsiz kaldıkları için fazla süre almamış zaten. Gs maçında 6 verimlilikle oynamış bu arada.

• Tesadüf eseri 3 kötü maçından birine denk gelmişsiniz, Gs maçının da içinde olduğu son iki maç hedefsiz kaldıkları için fazla süre almamış zaten. Gs maçında 6 verimlilikle oynamış bu arada.

Nasıl verim vermiş anlamadım. :)

Umarım başkasına giderler. Ben kıl olmuştum. Halbuki özellikle ismini duyduğum için umut ederek seyretmiştim maçı.

• Arkadaşı Bursaspor'da hiç izlemedim ama Summer League'de çok konuşulmuştu. 35 numara giyiyordu, şut şekli ve duruşu itibarıyla arkadan Durant'e çok benziyor. Bu yüzden şişirildi biraz, ilk denemesinde tutmadı. Ama hala çoğunluk Nba yeteneği olduğunu düşünüyor. Ben biraz daha farklı düşünüyorum bu konuda. Kolları çok uzun olsa da Nba'de 3 numara oynamak için boyu kısa kalıyor. Keza Nba'de 2 numara oynamak isterse de bu sefer fundementalı oraya göre yetersiz kalıyor.

Ama Bursaspor'da izlemememe rağmen Euroleague'de denenebilecek bir seviyede yeteneği olduğuna kefilim. Tabi bize çok uygun mu ve Avrupa'da 2 mi düşünüyorlar yoksa 3 mü orada arafta kaldım. Eğer Marko'yu tamamen 3'e kaydıracaksak ya da bu arkadaşı 3 düşünüyorsak, Pierre de çok kuvvetli olsa da uzun bir oyuncu değil. Oraya 1 tane de 202-203 civarı biri iyi giderdi. Ama alınabilecek bir risk bu. Bu arada ham bir oyuncu onu belirtmek lazım. Yanlış tercihler yapabilir, şut yüzdesi çok düşebilir, top kaybedebilir ve savunmada uyuyakalır bazen. Ama hem fiziksel özellikleri hem de hücum yetenek Avrupa'nın üstünde olduğu için kesinlikle denebilir. Tabi şu koşulda:

Top hakimi pg- atlet baskıcı pg-İsmet

Nando-Shayok-Melih

Pierre-Marko-Tarık

Polonara-X(10 yabancı isterlerse ) -Berkay

Jan-Booker-Ahmet

Ama eğer şu düşünülüyorsa çok riskli hamle olur hücum akışı bazında onu söylemeliyim:

Nando-Pg-İsmet

Marko-Shayok-Melih

Pierre-X-Tarık

Polonara-Berkay

Booker-Jan-Ahmet

Bu hem Nando'yu yorar, hem de Shayok ve Guduric'in fundementalına çok muhtaç kalırız. Shayok geliyorsa onu veya Marko'yu 3'e kaydırıp 2 tane farklı özellikte pg almak lazım mutlaka.

• Basketbol bütçesinde şöyle bir sıkıntı var: Ortası makbul değildir hiçbir şekilde. Ya direkt üst seviye ya da doğrudan düşük bütçeli olmalı. Orta seviye bütçe ne eski yüksek günlerin kimliğini korumaya yetiyor, ne de neticeye ulaştırabiliyor. Bu maalesef Avrupa basketbolunun genel yönetim problemiyle alakalı.

See y'all on the dark side of the moon.

• Basketbol bütçesinde şöyle bir sıkıntı var: Ortası makbul değildir hiçbir şekilde. Ya direkt üst seviye ya da doğrudan düşük bütçeli olmalı. Orta seviye bütçe ne eski yüksek günlerin kimliğini korumaya yetiyor, ne de neticeye ulaştırabiliyor. Bu maalesef Avrupa basketbolunun genel yönetim problemiyle alakalı.

1 senede atıl duruma düşecek yüksek kontratlardan uzak durup! istikrarı yakalarsan ve doğru riskleri alırsan (Pierre) 20-22 bandı fazlasıyla yeterli bana göre…Yüksek bütçe elbette çok daha rahat bir konfor sunuyor ama dikkatli davranıldığı takdirde bahsedilen rakamlarla rekabet etmek hiç de zor değil.