2020 Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi Kış Mevsim Ligi

• 2020 Kış Mevsim Ligi başlıyor.

Ligin açışış maçı 2019 Yaz Mevsimi finalistleri SUP ve RYL arasında. Yarın Fenerbahçemiz günün 3.maçında sahneye çıkacak ve 5 Ronin ile karşılaşacak.

İlk haftanın maçlarını aşağıdaki linklerden izleyebilrsiniz.

İkinci gün yine günün üçüncü maçında Galaktikos ile karşılaşacağız.

• Özetlere baktım da Hirit ve Blue ne oynamış. Baya keyifli duruyor oyunumuz.

Ben şu bizim İngiliz koçu çok sevdim. Çok enteresan bir adam. Meta'yı iyi okuduğu gibi zaman zaman Meta dışına da çıkıp rakibi şaşırtıyor. Mesela son Galaktikos maçında desteğe Zilean çektiğimizde korkmadım değil ama belli ki çalışmışlar. Mojito da epey geliştirmiş kendini iki maçta da iyi oynadı (İlk maçta karavana attığı Gragas ultilerini saymazsak :hihi: )

Hirit'ten taşımasını bekliyorduk ama Blue'nun sanki 3 senedir ligde oynuyormuş gibi sakin ve stabil oyunu beni çok sevindiriyor. Ben açıkçası bir maç taşıyıp yok edip, öbür maç kaybolup böyle "coin flip" bir oyuncu olacağını düşünüyordum ama hayır. Gayet düzgün ve istikrarlı geldi bana. Özellikle Ryze seçimi ile çok mutlu oldum. Zira hep suikastçi oynayan biri olarak bilinir. Eğer havuzuna böyle sağlam büyücüler de katmışsa bambaşka bir seviyeye gelir.

Mathok

Orgulas

• Maçlara biraz baktım. Sadece bizim lig değil , LEC ve LCS de tüm maçlar olmasa da baktım. Bizim lig daha da bir patates konuma gelmiş tahmin ettiğim gibi.

Royal ve Sup baya sıradan gözüküyorlar. Biz Blue ve Hirit performansına göre yürüyebiliriz. Ama daha önce de dediğim gibi Uluslararası platformda dalga geçerler bizimle.

Luger hiç ışık vermedi bana bu arada.

• Maçlara biraz baktım. Sadece bizim lig değil , LEC ve LCS de tüm maçlar olmasa da baktım. Bizim lig daha da bir patates konuma gelmiş tahmin ettiğim gibi.

Royal ve Sup baya sıradan gözüküyorlar. Biz Blue ve Hirit performansına göre yürüyebiliriz. Ama daha önce de dediğim gibi Uluslararası platformda dalga geçerler bizimle.

Luger hiç ışık vermedi bana bu arada.

Ekonomik sıkıntı çok kötü vurdu. Tekrardan yerlilere dönmek iyi hoş ta, bizim en büyük zaafımız harita bilgisi ve makro oyun. Koreli oyuncular özellikle bu alanda büyük fayda sağlıyordu ve yanındakilere de oyunu öğretiyordu. Ama doğru Koreli'yi bulup getirirsen. Move, Frozen, SnowFlower, Kirei gibi yabancılar getirirsen takımla beraber yanındaki tüm oyuncuları yükseltir. Ama gider GBM gibi para farmlamaya gelen adamlara gömersen paraları olmaz.

Bu arada LCS'te patates. Gözüm kanıyor bütün maç bir şeyler yapmaya çalışıp ta hiçbir şey yapmayan takımları izlerken. Tek yaptıkları dakika 10'dan sonra orta koridorda toplaşıp fight yapmak. Onu da beceremiyorlar, doğru düzgün engage bile atamıyorlar bu sebeple çook uzun ve sıkıcı maçlar geçiyor hep. Hele o TSM maçı neydi öyle... 63 dk sürdü maç yavv.

Luger de ilk maç iyiydi bence ama ikinci maç net kaybeden koridora oynadılar. Braum - MF koridoruna karşı sadece 1 kill vererek koridor aşamasını geçmek bence başarılı. Bir de Varus yani, hiç bir şekilde kaçamayan bir şampiyon. Rakip ilk yeteneği tutturduğunda öldün demek. Yanına Zilean değil de Tham Kench falan alınsaydı destek olarak muhtemelen o skoru da vermeyecekti. Zilean tercihini bende garipsedim ama belli ki çalışılmış bu takım kompozisyonu. Bilerek alındı yani. Bence Luger için biraz daha sabredelim. İlk defa değişmeli olmadan as takımda şans buluyor. Ancak artık bir şeyler göstermeli Luger de. Yoksa Black, Husky, vs gayet iyi genç Adc var ligde önümüzdeki sezonlar için alınabilecek. En olmadı Hades boşta. :D

• Dislike tuşu aradım :-D

• Bu hafra Cumartesi gününü bay geçtik. Bu gün ise SUP'u fena tokatladık.

Hirit ikinci Ruin olmuş gerçekten.

Mojito yine arada trollese de çok dengeli ve iyi oynuyor.

Blue'yu böyle hiç beklemiyordum. Mükemmel mekaniklere sahip olduğunu biliyoruz hepimiz ama onu hep Zed, Akali, Yasuo gibi mekanik şampiyonlarla tanıdık. Bu maçta Zoe ile oynadı, geçen hafta da Ryze çekmişti, e Azir oynadığını zaten biliyoruz. Böyle büyücüleri de oynayabildiğini görmek çok güzel gerçekten.

Ve Bot lane...

İlk defa Fenerbahçe alt koridorunu zikrederken yüreyiğimiz ağzımıza gelmiyor. Sürekli ilk kan veren alt koridordan artık ilk kanı alan alt koridora geçtik artık. Luger o kendisinden beklediğimiz gelişimi göstereceğini gösterdi. Wendelbo da onu gerçekten iyi yönlendiriyor ve koruyor.

İki haftadır güzel takım savaşları yapıyoruz ve gerçekten çalışılmış kompozisyonlar kuruyoruz. Draftlarda hep rakibi yeniyoruz. Hele hele son iki maç Braum'a karşı Zilean kontrası muazzam. Koç ekibimiz de gerçekten iyi bu sene de.

• İki 5-1 takımın maçında DP ile oynuyoruz ve takımın ne denli patates olduğu ortaya çıkıyor yine. Ezici bir mağlubiyet.

Mojito korkunç kararlar veriyor. Alt koridorumuz berbat. Blue ve Hirit tek potansiyelli oyuncularımız.

Yani eleştirecek o kadar çok şeyim vardı ki, Galatasaray maçı var şimdi ve çok takmak istemiyorum bunu onun öncesi.

Takip etmeyeceğim dedikten sonra tekrar bakmak da benim hatam.

• Aslında BJK maçındaki mağlubiyete takılmadım bile. Her takımın başına gelebilecek bir outdraft olma olayıydı. Swain, Tarik ortaya Camille , yukarıya ORN gibi böyle ölümsüz saçma sapan bir komp kuracaklarını kimse beklemezdi. Ve bu kompla nasıl oynayacakları bile belli değilken, hazırlıksız yakalanıp maç kaybetmekten daha doğal bir şey yok. Kızamam yani.

Ama Dark Passage maçı tam güven kırıcı oldu. Çok çok iyi bir komp almamıza ragmen, Wendelbo'nun Aphelios'a iki skor vermesi ile resmen maçı baştan verdik adamlara. Normalde bizim Aatrox - Jarvan - Syndra - Xayah - Rakan kompumuza karşı Camille - Sejuani - Diana - Aphelios - Thresh kompuyla savaş yapmalarına imkan bile yoktu. Tek yapacakları tekli koridorlarımızı kamplayıp oralardan üstünlük alıp Diana ve Camille'i split pusha göndermekti. Ancak bu imkansız bir taktik hemen hemen. Çünkü bir; yeni vadi sebebiyle ayrık ittirme mümkün değil. Artık ilk 20 dakikada 2 Herald çıkması ve ejderlerin , özellikle de ejder ruhunun oyuna kattıkları sebebi ile görevler önünde takımdan ayrılamazsınız. Ayrıca üstte Hirit, ortada da Blue rakiplerimizin çook önündeydi. Yani bu iki şampiyonun splitt push yapacak kıvama gelmesine imkan yoktu. İkinci bir ihtimal takımca alt koridora oynayacaklar ve burada zaten kırık bir şampiyon olan Aphelios'u kastırıp, onun taşımasıyla takım savaşlarını yok edeceklerdi ki.. Wendelbo sağolsun buna gerek bile kalmadı. Durup dururken kendi kendine hediye ettiği iki skorla zaten içine etti herşeyin. Kaldı ki zaten Neos da acemi. Desteği de böyle saçmalayınca oda koptu oyundan kulesinin altından çıkamadı. Yahu dümdüz Thresh hooklarını nasıl yiyorsun öyle yaa ? Ben unranked adamım ben yemiyorum. Bir de Rakan oynuyorsun. "E" ye basmak o hooku atlatmak için yapman gereken altı üstü. Uçacan nişancına. Sonra 2 ejder verdik falan. Adamlar koridorda üstünlüğü alınca orta ve yukarıya roam attılar, oraları da öne geçirdiler, Hirit ve Blue'yu kestiler. Maç bitti zaten.

Ben bu maç özelinde Mojito'ya kızamıyorum. Evet Baron önünde yaptığı çok saçma sapan hareketti ama normal şartlarda yapılacak iş değil o. Tilt olduğu bariz belliydi. Neyse öte yandan Wendelbo olayına geri dönecek olursak adamda kızamıyorum. Sezonun başında nişancın Luger dediler, hazırlık döneminden beri sürekli hem Soloq hem de scrimlerde adamla beraber oynamışsın, sonar ne olduğunu anlamadan Neos adında bir çocuğu al yeni nişancın bu diye yanına koyuyorlar. Alışman, engageleri planlaman etmen vs... En az 2-3 hafta sürekli beraber oynaman gerekir falan filan. Kaldı ki Luger de hiç kötü oynamıyordu. Ligin KDA lideriydi. İlk defa bir SUP maçında botlane'i kazandık falan. Şu kadro değişikliğine ne gerek vardı gerçekten anlamadım gitti. 2 mevsimdir iyi işleyen düzene kendi kendimize çomak sokuyoruz.

Neyse bu arada bomba haberleri vereyim;

Japone RYL ====> Sup

Holyphoenix RYL ====> 1907 FB

Wendelbo da gönderilecekmiş. Yerine Farfetch düşünülüyor ama Tolerant ve Dumble boştayken Farfetchi almanın hiçbir mantığı yok gibi duruyor. Yani bence Wendelbo kalsın daha iyi. Bakalım bir de ormana Crash geliyor mu.... Abooovvv… :D

Mathok

Orgulas

Patates

• Ya Holy gelirse sevinirim. Kendine lüzumsuz fazla güveni var, risk alıyor ama nispeten olgun. Lig için ideal Adc gayet.

Bu arada Zeitnot-Dumble-Sup dramasını yeni duyuyorum. Yani tahmin ediyordum Zeit'in ani patlamasından olayın başka şeyler olabileceğini ama yakışmadı. Üzüldüm. Sup baya nefretim oldu.

• Ben de bu sabah okudum bu Dumble olaylarını. Çok şaşırdım bakalım ceza yiyecek mi isimleri geçen oyuncular.

Kesin gelsin valla sonunda oluyor hayalimdeki demek ki. Holyphoenix ligin üzerinde bir adc.

• Aha koçu göndermişiz. Ne oluyor yahu. Bu adam fena adam değildi ki. İyi hazırlıyordu takımı BJK maçı hariç draftları da kötü değildi. Yine kendi kendimize kaos yarattık. Hadi bakalım.

• 2.Koçumuz Craftix Head koç olmuş. Ammaaa….

Enatron diyollaa…

• Abi tekrar gömeceğim ama , çok fazla, çok aşırı fazla amatör değil miyiz ya? Diğer liglere bak, bir de bize. Nonstop oyuncu anlaşma fesihleri, koç göndermeler, maaş ödememe dramaları.

Neyse, her haft G2 karşısındaki takımı desteklemek keyifli aıhdoasda