Forum Hakkında Sorular

• Troll olduğunu düşündüğünüz insanları neden engellemiyorsunuz? Ya da engelliyorsanız size hala nasıl bir rahatsızlık yaratıyor olabilirler?

• Forumlarda hakaret iceren mesajlari direk silseniz yada hakaret eden kisileri cezasi belli olana kadar engelleseniz. Sahsi fikrim bunun icin yonetim kararini beklemeye gerek yok . Futbolda nasil kirmizi goren direk atiliyir asil ceza sonra aciklaniyor. Onun gibi birsey :D

• engellesen ne oluyor?engellesen bile alıntılarını veya açtığını konuları görüyorsun?.özellikle ortam gerginken insanları tahrik edip ceza yedirtmeye yetmezmiş gibi bir de özel mesaj yoluyla bunu yapmaya devam eden kişilere karşı engelle geç mi denilecek?.o zaman biri bunlara hakaret veya küfür falan ederse alacağı cezadan da muaf tutulmalıdır.

• engellesen ne oluyor?engellesen bile alıntılarını veya açtığını konuları görüyorsun?.özellikle ortam gerginken insanları tahrik edip ceza yedirtmeye yetmezmiş gibi bir de özel mesaj yoluyla bunu yapmaya devam eden kişilere karşı engelle geç mi denilecek?.o zaman biri bunlara hakaret veya küfür falan ederse alacağı cezadan da muaf tutulmalıdır.

Engellemekten kastim yonetimin alenen hakaret edene ceza vermis gibi bloklamasi. Hic ceza almadigim icin ozelden yazilabilir mi.bilemiyorum ama yazamamasi lazim. Sonra yonetim kararindan daha uzun ceza cikarsa ustune eklenir.

Hakaret eden kisinim mesaji orda durdukca ve ceza gelene kadar ayni tavri devam ettikce amacina ulasmasi daha kolay.

Bildiğim kadarıyla cezalıyken özel mesaj atılmıyor olması lazım. Yine bilmediğim için soracağım engelli listesinde olanlar alıntı yaptığı zaman alıntı yaptığı mesajı görüyor musunuz?

• Bildiğim kadarıyla cezalıyken özel mesaj atılmıyor olması lazım. Yine bilmediğim için soracağım engelli listesinde olanlar alıntı yaptığı zaman alıntı yaptığı mesajı görüyor musunuz?

Alıntı bildirimi geliyor. Mesaj otomatik görünmüyor, siz tıklarsanız görünüyor.

Buradan hiçkimseyi engellemediğinizi mi çıkarmamız lazım :D

See y'all on the dark side of the moon.

• Alıntı bildirimi geliyor. Mesaj otomatik görünmüyor, siz tıklarsanız görünüyor.

Buradan hiçkimseyi engellemediğinizi mi çıkarmamız lazım :D

Yöneticiyken engelleyemiyordum görev gereği, şimdi de sadece Arsenal ve oyun başlıklarına baktığım için gerek olmuyor :)

• Forumda troll temizliği yapılacak mı?!

Bu mesajı alıntı yaparak, toplu mesaj vermiş olayım.

"Troll" ile neyi tanımladığımızı biraz açmamız lazım sanırım. Eğer "Troll" ' den kastımız " boş konuşan " insan ise bu konuda bir yaptırım yapılamaz. Çünkü boş konuşmak, gereksiz konuşmak, anlamsız laflar etmek göreceli bir kavramdır.

Fakat, "Troll" ile tanımladığımız profil " bilinçli sabotaj " ise yani, devamlı ve isteyerek, bilinçli olarak belli bir konuyu veya üyeyi sabote etmek isse bu konudaki kuralımız ve tavrımız bellidir.

8- Forum Huzuru

Forumun genel kalite ve düzenine zarar veren, forumdaki tartışma ortamını bilerek ve isteyerek sabote eden, sırf diğer forum üyelerini taciz ve tahrik maksadıyla, bilinçli ve devamlı olarak mesaj atan üyeler, uyarı ile ihraç cezası aralığında cezalandırılır.

Bu kuralı, daha önceleri üzülerek ve istemeden uyguladığımız üyelerimiz oldu. Kurallardaki mantığımız huzur bozanı yok etmek üzerine değil, her üyemizden maksimum düzeyde entelektüel katkı almak ve kuralları en optimum düzeyde, bu mantık çerçevesinde, işletmek. Ancak, sosyal bilimler bakış açısıyla her toplumda uç örnekler olacaktır. Forumda her zaman, " marjinal " gözüken mesajlar, aksiyonlar veya üyeler olacaktır. Kurallar çerçevesinde bunları hoş görmek zorundayız. Karşımızdaki hangi marjinal insan olursa olsun, küfür veya hakaretin de kabul edilmeyeceğini hatırlatmak isterim.

Bunlar dışında bahsetmek istediğim bir konu var.

Öncelikle tüm dünyayı etkileyen pandemi koşulları olmak üzere, ikincil olarak da takımımızın lokomotif branşlarındaki "kötü" durumundan dolayı ve sosyal hayatımızı etkileyen bazı özel durumlardan dolayı demotive bir durum oluştu ve yönetici olarak ben sizin forumdaki konfor alanınızı muhafaza edecek, hakettiğiniz ölçüde forum ile ilgilenemedim. Bu konudaki eleştiri ve serzenişlerinizde haklısınız. Cezalar, cezaların uygulanmasındaki aksaklıklar, bilgilendirmelerdeki aksaklıklar, hakaret ve küfür içerikli mesajların zamanında düzenlenememesi v.s gibi konularda tüm sorumluluk bana ait. Bu konuda sizlerden özür diliyorum. Lütfen en ağır eleştiri ve serzenişlerinizi eksik etmeyin.

Liglerin bitişi ile rejenerasyon sürecine girip yeni sezona sağlıklı ve eski formumuzda döneceğiz hep birlikte.

"what u want Kostas? now you ask me what to play, ha? so all the life you wait for me. ok? all the life, everyone of you! not after that you have problem, ok?"

• peki forumdaki bazı şahıslara karşı da özel toplantı yapacak mısınız?forumdaki en ağır en iğrenç ithamlar gözünüzden kaçmıyor ama forumdaki en gerizekalı en vasat ve iğrenç trolleri gözünüzden kaçırabiliyorsunuz?.isimlerini yazmayacağım zaten bildiğinizi düşünüyorum bana raporlayın falan da demeyin zaten yaptığımız şeyler.

forumun hayal ettiğimiz entelektüel seviyeye ulaşmasını ve bu seviyeyi korumasını engelleyen bilinçli ve devamlı tutumlar içerisinde bulunan her üye ile ilgili devamlı bir değerlendirme söz konusu. ancak olayları birbirine karıştırmayalım, heyecan ve sinirle de olsa söz konusu tarzda küfürlerin kabul edilme şansı yok.

"what u want Kostas? now you ask me what to play, ha? so all the life you wait for me. ok? all the life, everyone of you! not after that you have problem, ok?"

• Forumda 50-60 kişilik çekirdek aktif bir kadro var. Şu an ceza alan üyeler neredeyse bunun yarısına tekabül ediyor.

Cezaları herkese hep birden vermek sanki forum için pek faydalı olmadı..

Umarım yönetici arkadaşlar buna bir çare bulur..

Sonuçta üyenin hakettiği cezayı alması kadar forumun işleyişi bozulmadan yola devam etmesi de önemli.

Burası binlerce mesajın yazıldığı bir oluşum değil.

Aynı sayfada benim dahil aynı üyenin mesajlarını okumak bence arkadaşları memnun etmiyor..

• Sevgili Eastwood geçtiğimiz günlerde bir diğer yönetici arkadaşımız Alex cezaların bir süre birikmesinin nedenini elinden geldiğince açıklamaya çalışmıştı. Son dönemde de yönetim olarak re’sen gördüğümüz ya da üyelerimiz tarafından gelen raporları aynı gün ya da en geç birkaç gün içinde karara bağlama yoluna gidiyoruz . Bir daha böyle bir birikim yaşanmaması ve mağduriyet yaşanmaması adına bu konuya azami hassasiyet gösterdiğimize emin olabilirsin.

Forumun işleyişinin bozulmaması elbette çok önemli ancak korunması gereken bir forum seviyesi ve kurallarımız da var. Ben kendi nazarımda bu yükün yönetim ve üyeler olarak beraber sırtlanması gerektiğini düşünüyorum. Küfür etmeden ve karşılıklı hakaretlere girilmeden yazıldığı takdirde görüşü ne olursa olsun hiçbir üyemize ceza vermeye gerek olmuyor zaten doğal olarak.

Bu önerini daha öncesinden uygulamaya başlamıştık lakin başka önerilerin varsa eğer her zaman dinlemeye hazır olduğumuzu bilmenizi ister iyi forumlar dilerim.

• Sevgili Eastwood geçtiğimiz günlerde bir diğer yönetici arkadaşımız Alex cezaların bir süre birikmesinin nedenini elinden geldiğince açıklamaya çalışmıştı. Son dönemde de yönetim olarak re’sen gördüğümüz ya da üyelerimiz tarafından gelen raporları aynı gün ya da en geç birkaç gün içinde karara bağlama yoluna gidiyoruz . Bir daha böyle bir birikim yaşanmaması ve mağduriyet yaşanmaması adına bu konuya azami hassasiyet gösterdiğimize emin olabilirsin.

Forumun işleyişinin bozulmaması elbette çok önemli ancak korunması gereken bir forum seviyesi ve kurallarımız da var. Ben kendi nazarımda bu yükün yönetim ve üyeler olarak beraber sırtlanması gerektiğini düşünüyorum. Küfür etmeden ve karşılıklı hakaretlere girilmeden yazıldığı takdirde görüşü ne olursa olsun hiçbir üyemize ceza vermeye gerek olmuyor zaten doğal olarak.

Bu önerini daha öncesinden uygulamaya başlamıştık lakin başka önerilerin varsa eğer her zaman dinlemeye hazır olduğumuzu bilmenizi ister iyi forumlar dilerim.

Burak özelden yazıp kutlamıştım. Buradan da yazayım..Senin mod olmana çok sevindim..Çünkü hem sürekli forumda aktif olduğunu biliyorum hem de forum genelinde sevilen bir isimsin..

Bu mesajı şundan dolayı yazdım. Geçen bir mesaj yazdım üzerine epey zaman geçtikten sonra Son dakika da başka konu ile alakalı bir mesaj yazmak için tekrar aktif oldum..Epey zaman geçmesine rağmen son mesaj yine benim mesajdi..O zaman da hem tekrara düşüyor oluyorsun hem de flood gibi olduğu için arkadaşlar da tepki gösteriyor . Açıkçası ona düşmemek için yazmadım..Sonra forumun çoğunun cezalı olduğu geldi aklıma..Burada dile getireyim dedim..

Üst mesajlarda arkadaşların trol ve gevşek üyelerden rahatsızlığı da yazılmış..Bu vesileyle o konuda da görüşümü yazayım.

Mod arkadaşların bu konuda suçu olduğunu düşünmüyorum..Senin ve diğer mod arkadaşların da ne güzel takılın işte dediğini sanmıyorum..Ama forum kuralları gereği elinizden çok fazla yaptırım gelmediğini de düşünüyorum.

Buradan 3 kişiyi trol diye atılsa daha evvel başımıza geldi bu kime göre neye göre trol deyip forumda demokrasi tartışmaları yaşanmıştı...Onun için siz modsunuz asıp kesin olayının olmadığını biliyorum...

Bu tip üyeler sadece modlar değil, forum üyelerinin tümüyle ortak tavır koyması bence doğru olandır.... Açıkçası ceza verin olsun bitsin dendiğinde bakın görün başkaları da siz bunlara neye göre ceza verdiniz diyor..Bunu önceden yaşadık.

Herkese iyi forumlar..İyi bayramlar