Derme çatma değil, tam bir yeniden yapılanma.

• Herkese selamlar.

3 Haziran 2018, Ali Koç başkan seçildi.

Belki burada hepimiz sevindik, 20 yıllık Aziz Yıldırım hükümdarlığı sona ermişti. Daha kurumsal, daha planlı, mali açıdan daha güçlü, daha global, daha şeffaf bir Fenerbahçe göreceğimizden kaç kişinin şüphesi vardı. Söylenenlere inandık, Ali Koç söylüyordu. Daha iyi bir Fenerbahçe'ye hepimiz inandık dostlar..

Gelgelelim söylenenlerin birçoğu fiyasko çıktı, bazı şeyler denendi. Denize her düştüğümüzde yılana sarıldık. 3 yıla yaklaşan Ali Koç döneminde 52 transfer (Altyapı transferleri hariç) 6 tane teknik direktör görmüş olduk. Bir lig 6. lığı, bir lig 7. liği ve iyi ihtimalle yolda olan bir lig 3. lüğü..

Bu sezonların hepsinde yola çıkış parolamız şampiyonluktu, eldeki ise koskocaman bir hayal kırıklığı. Bu şampiyonluk takıntısı bizim elimizi kolumuzu en çok bağlayan meselelerden biri dostlar, şampiyon olmak için atılan kısa-orta-uzun vadeli risklerin hepsi elimizde patladı. 20 tane transfer yapmak ne yazık ki şampiyonluğu getirmiyor.

HFTt7H.jpg

Sergen Beşiktaş'ın başına 29 Ocak 2020'de geçmiş ve ilk çıktığı maç Rize maçı. Sergen geldiğindeki puan tablosu bu

vpiK1c.jpg

Ligin sonundaki puan tablosu ise şu şekilde:

mx9xgU.jpg

15 haftada 32 puan toplamış, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın üstüne çıkarak ligi 3. tamamlamış. Bu sene de malumunuz sezon başı Mensah, Aboubakar, Rosier, Nsakala, Josef, Welinton, Montero, Gökhan Töre ve Ghezzal transferleriyle sezona girmiş. Koşarak şampiyonluğa gider halde kurduğu takım. Sakatlıklardan futbolu bırakma noktasına gelen Aboubakar'ı ligin en iyi santrforu, Arabistan'da keriz parası yemiş ve muhtemelen yatışa gelecek Josef'i ligin en iyi orta sahası haline getirdi. Larin gibi vasat bir oyuncudan genellikle kanat forvet oynatıp ligde 14 gol-4 asist katkısı aldı. Tek tek saymayacağım, bütün oyunculara bir şekilde dokundu ve onları ileriye götürdü. Bize gelen oyuncular da her geçen gün geriye gidiyor. Beşiktaş'ta herhangi bir şampiyonluk baskısı yok, hiç olmadı. Düşük bütçeli, mütevazi bir takım.

Konuyu fazla karıştırmadan örnek üzerinden gitmek istiyorum. Fenerbahçe'nin iyi bir futbol aklına ve buna güvenmeye, sabretmeye ihtiyacı var. Her sene 20 transfer yapıp, 3 hoca değiştirmeye değil. Ali Koç bunu yapabileceğe benzemiyor ama ben kongrede tekrar seçileceğini düşünüyorum. Seçilirse de Emre Belözoğlu hoca olarak kalacaktır. Tecrübesi olmasa da önceki isimlere göre Emre'ye çok daha fazla güveniyorum.

Gönlümden geçen ise yeni bir başkan, Rangnick sportif direktörlüğünde -hocanın isminin bu noktada çok bir önemi yok- yeni bir yapılanma. Şampiyonluk baskısı olmadan, genç oyuncular transfer edip altyapıdan da destekleyerek sağlam bir jenerasyon..

• Giriş, gelişmeye imzamı atarım. Sonuçta farklı düşünüyorum.

Sene sonu Emre TD olarak kalmaz bence, eski görevine geri döner. Bu sefer isimli bir hoca gelir.

Aslında Türkiye'de başarılı olmak o kadar zor değilken nasıl böyle acemice hatalar yapıldı anlamak zor.