2021-2022 Sezon Teknik ekip ve kadro planlaması

• Arkadaşlar malum bu sezonu kaybettik gibi. Diğer seneyi sizi bilmem ama ben düşünmeye başladım. Fikir sunup fikirlerinizi merak ediyorum...

BAŞLAYALIM *

--TEKNIK EKIP BEKLENTILERIM---

1-Erol, Selçuk,Emre,Aurelio,Semih,Volkan gibi vasıfsız camianın evlatları gibi isimlerle şu gün yollar ayrılmalı. Antrenör ve altyapilarda diplomasiz ve vasifsiz kişilerin kulüpten yollanması

2-Bu sezon(2020-21) sonu beklenmeden yabancı ve mümkünse ALMAN bir sportif direktör, teknik direktör , antrenörün kendi istedigi teknik ekibi getirilmesi.

3-Sezon bitince yapilan değişim sıkıntılı olacaktir. Bu ekip şimdiden gelip çalışmalara başlamalı, antrenör kendi sistemini inşaa etmeli. Scoutlar ile beraber S.direktor eksikleri bulup gelecek sezon transferleri için koordineli şekilde çalışmalı. Kadroda çok eksik yok. Gelecek t.d kadroyu tanımalı ve eksikleri bilmeli.

Teknik Direktör Adaylarım:

M.Allegri

J.Low

ADI HUTTER

L.Favre

Urs Fischer

--FUTBOL TAKIMI VE PLANLAMA---

Elde Satıştan iyi ücret alacagimiz isimler;

Altay

Szalai

Ozan

Pelkas

Irfan

Ferdi

Bu isimlerden Ozanin satışı olası gibi duruyor. Diğerleri kalir kanaatindayim. Bana göre ozan satılmalı. Altay 30m euro alti satılırsa büyük hata olur. Portoda olsa min 40m euro edecek kaleci

Allahyar

Zajc

Frey

Bu üç isimden de asgari 6m euro gelir. Ne olur bilmem bence frey ve zajc satilip allahyar kalmali. Rotasyonda durmali

Satılması gerekenler;

Tisserand

Lemos

Zanka

Dirar

Gg(Emekli olmali)

Novak(Canerde beter ama yerli diye novak diyorum)

Ozan

Samatta

Cisse

Perotti

Şüphede kaldiklarim ve rotasyon olabilecek isimler:

Sinan

Valencia

Mhy

Thiam

Sadık

Ilk 11:

Altay

Transfer Transfer Szalai Transfer

Gustavo Irfancan

Osayi Mesut(Pelkas) Transfer(Ferdi)

Transfer

Yedek kadro:

Berke(Altay gitmeyip1 yil daha kiralanirsa göztepeden irfan)

Nazım Serdar Sadik??? Caner

Sosa İsmail(Mert)

Valencia???(Sinan) Pelkas(Mesut) Ferdi(Allahyar)

Transfer-Thiam????

Kadro çok şişik. Thiam valencia sinan mhy gibi isimler gidebilir. Ferdi 11 olabilir. Şimdiden 11 şansı verilip görülmeli

---MEVKİİLERE GÖRE OYUNCU ÖNERİLERİM-----

SGB:Guga:6m euro gibi bonservisle rahat alinabilir.

https://www.transfermarkt.com.tr/guga/profil/spieler/592344

SLB: Yairo Moreno: Bonservissiz

https://www.transfermarkt.com.…eno/profil/spieler/331756

STP:Aissa Mandi :Bonservissiz

https://www.transfermarkt.com.…andi/profil/spieler/80293

SLK:Marcos Paulo:Bonservissiz . Fakat zor ihtimal. Atletico marsilya peşinde

https://www.transfermarkt.com.…ulo/profil/spieler/612496

SNT:Santos Borre:Bonservissiz. Fakat zor. Atletico peşinde

https://www.transfermarkt.com.…rre/profil/spieler/323831

Gelecek karanlik degil. Yeter ki mantikli hamleler yapılsın. Teknik ekip konusunsa Cesur davranılsin. Herşeyden önce yönetim değişmeli diyorum ama bu şartlarda zor. Maalesef Ali Koç 1 dönem daha kalır gibi..

Görüşlerim bunlar. Belki çoğu hayal gibi duruyor ama imkansiz diye birsey yok. Umarım hayal edilen takım olmayı başarırız

• Kadro lig için çok iyi kadro bence, bir kanat oyuncusu, bir santrafor ve mümkünse bir sağ bekle rahatlıkla şampiyon olabilecek bir kadro. Sıfırdan bir kadro yapmak anlamsız. Önemli olan gelecek hoca, orada artık hata yapma lüksümüz yok. Kendini kanıtlamış biri olmalı mutlaka.

• Pereira; eğer kadro seçiminde cesur davranırsa, isimlere bakmadan kendi sistemine en uygun oyuncuları seçerse, kadroda huzursuzluk yaratacak küskünlerden ayıklarsa...

Yönetim de hem Pereira'nın arkasında durur hem de hocanın istediği uygun birkaç oyuncu transfer ederse...

belki de uzun zamandır beklediğimiz istediğimiz bir takım oluşabilir...

uyumlu oyuncularla biraz da zamanla...

• Mesut Özil, Pelkas ve İrfan Can kahveci...
    .
    benzer ve farklı tarafları var.
    .
    genelde aynı mevkiye adaylar, üçünün de en iyi oynadığı yer forvet arkası. taktik gereği takımda forvet arkası olmadığında, ya da forvet arkası mevkiinde başka bir oyuncu oynadığında; üçünün de kaydırılabileceği mevki kanat forvet.
    .
    eğer çok iyi bir teklif gelmezse, içlerinden ayrılan olmazsa bu sezon üçü de kadromuzda olacak.
    .
    aslında günümüz futbolunda ilk 11 oyuncusu ve yedekleri diye keskin bir ayrım yok.
    .
    bence bu sezon Türkiye ve Avrupa maçları yoğun programında, üstelik de artık yerleşen 5 oyuncu değişikliği ile beraber; 3 oyuncu da rotasyonun sürekli oyuncuları olacak. çoğu zaman biri dışarıda kalacak, belki bazen ikisi. bazı anlarda üçü de sahada olabilir.
    .
    sonuçta kimse yedek değil. oyunculara yeterli süre verilir ve süreci psikolojik olarak iyi yönetebilirsek; olayı avantaja çevirebiliriz. eğer gerçekten takım olabilirsek, hoca da güven verir ve otoritesini kurarsa; herkes zamanı gelince yeterli katkıda bulunur.
    .
    umarım bu 3 yıldız oyuncuyu iyi yönetir ve onlardan gereken verimi alırız.

• yarın Adana Demirspor maçı ile 2021-2022 sezonu başlıyor...
    .
    yeni bir oyun dizilişine (3-4-3) geçtik, ama şu ana kadar ortada yeni transferler yok. birinci forvet hiç yok, stoper daha dün imza attı. kanatlar yok.
    .
    benim kadro ile ilgili olumsuz gördüklerim şunlar:
    - kaleden başlarsak; Berke gibi genç bir kaleci ile sözleşme uzatıp yine kiralamalıydık. genç kaleci yedek beklememeli. Altay'ın da arkasına tecrübeli 2. ve 3. kaleci alınmalıydı. mesela geçen sene oynamış Kasımpaşa'dan Ertuğrul Taşkıran alınabilirdi. istediği parayı versen Altay'ın arkasında yedek beklerdi.
    - Kim Min Jea, hocanın isteğiyle alındı ama çok geç kalındı. takıma ve ülkeye uyum sorunu zaman alacak.
    - herkes biliyor ki 3-4-3 ve 3-5-2 de kanatlarda fizik olarak güçlü, atletik, ileri geri depar atan oyuncular oynar. şu anda sağ kanat ve sol kanat yok gibi. atıyorum Burak Kapacak bu kanatlardan birine monte edilecekse, O da çok geç transfer edildi. oynayacağı mevkiye ve takıma alışması zaman alacak. Caner son anda gönderildi, gönderilmesinden daha çok son anda gönderilmesi ve yerinde başka oyuncu olmaması yüzünden hata.
    - yine herkes biliyor ki Osayi ve Ferdi, bu dizilişte kenar oynamaz. Osayi ve Ferdi önde oynarken, arkalarında bek varken bile savunma zaafiyeti yaratan oyuncular. bu oyuncular ancak önde kanat oynar, hatta Ferdi en iyi 10 numara oynar ki takımda her şeyden çok 10 numara var.
    - orta sahada yaşı ilerlemiş Gustavo ve Zajc dışında bir merkez orta sahaya daha ihtiyaç var. ve ortalıkta bir orta saha yok. yine güçlü, atletik ve de topları iyi kullanabilen bir orta saha alınmalıydı. anlaşılan Ozan Tufan'ın kafası ise başka yerlerde... kilolu ve küskün... O2nun da bir yere satamadık hala.
    - 10 numara bolluğu ileride sorun yaratabilir. Ferdi ile de sözleşme uzatılıp 10 numara oynayabileceği bir takıma kiralanmalıydı. ileride bizde oynamasa bile değer kazanır, satılırdı. böyle hem kendini geliştiremiyor hem de değeri düşüyor.
    - ve geçen yıl şampiyonluğu kaybetmemizin en büyük nedeni forvet hala ortada yok. hatta bir merkez forvet, bir de hem merkez hem kanat oynayabilen yine skorer bir forvet alınmalıydı.
    - gönderilemeyen ve kadroda fazlalık olan her oyuncu sezon ortasında huzursuzluk nedenidir. yüksek maaş alıyorum diye sesini çıkarmayan oyuncular ise diğer oyuncuların huzurunu bozar.
    ...
    umarım her şeye rağmen şampiyon oluruz. dileğimiz bu.

• berke kiralık gönderilebilirdi. Yedek bekleyip 7 maç oynaması yararına değil ama bakınca harundan daha iyi kaleci şuan bile. Öyle adam alıp 1 milyon para vermekte mantıklı gelmiyor.

• Kadro yapılanmasında son durum:
    .

UEFA LİSTESİ (şu an 22 kişi)
    .
    1-ALTAY BAYIRDIR
    2-BERKE ÖZER
    3-OSMAN ERTUĞRUL ÇETİN
    4-MARCEL TISSERAND
    5-SERDAR AZİZ
    6-ATTILA SZALAI
    7-BRIGH OSAYI SAMUEL
    8-NAZIM SANGARE
    9-MIHA ZAJC
    10-LUIZ GUSTAVO DIAZ,
    11-JOSE ERNESTO SOSA
    12-MERT HAKAN YANDAŞ
    13-FATİH YİĞİT ŞANLITÜRK
    14-FILIP NOVAK
    15-FERDİ ERENAY KADIOĞLU
    16-MESUT ÖZİL
    17-İRFAN CAN KAHVECİ
    18-MUHAMMED GÜMÜŞKAYA
    19-ARDA GÜLER
    20-ENNER VALENCIA
    21-SERDAR DURSUN
    22-MELİH BOSTAN
    .
    UEFA Listesinde olmayıp TFF’DE LİSANSI ÇIKANLAR
    .
    23-BARTU KULBİLGE
    24-MIN JAE KIM
    25-DIMITRIOS PELKAS
    26-MBWANA SAMATTA
    27-ARDA OKAN KURTALAN
    .
    TFF LİSANSI HENÜZ ÇIKMAYANLAR
    .
    28-BURAK KAPACAK
    29-ÇAĞTAY KURUKALIP

• KİRALIK OYUNCULAR
    .
    ALLAHYAR SAYYDANMANSHIADEH
    İSMAİL YÜKSEK
    UĞUR KAAN YILDIZ
    SERHAT AHMETOĞLU
    OZAN TUFAN
    .
    .
    GÖZDEN ÇIKARILIP HALA SÖZLEŞMESİ DEVAM EDENLER
    .
    STEVEN CAULKER
    MAURICIO LEMOS
    MATHİAS JÖRGENSEN ZANKA
    NABIL DIRAR
    MAME BABA THIAM
    DIEGO PEROTTI
    CANER ERKİN
    SİNAN GÜMÜŞ
    OĞUZ KAAN GÜÇTEKİN

• Avrupa Ligine kaldık; 5-2 lik Helsinki maçından sonra bir yorum yapayım dedim;
    .
    ABİLER - ARKA BEŞLİ
    .
    demek ki eski abiler; abilik yapmıyor, gençleri bastırıyormuş. hatta yabancıları da bastırıyormuş. hocanın otoritesini bozup, takım olmaya da engel oluyorlarmış.
    .
    caner, genç kaleci oytun'a küfür ederken ozan da caner'e destek veriyordu.
    .
    hoca'ya yaptığı el kol hareketleri gelenek haline getiren caner bir maçta da kendisine pas atmadı diye gustavo'ya el kol hareketleri yapıyor arkadaşını satıyordu. emre ve volkan, takım yönetimini ele geçirince ise bir anda gustavo'ya karşı algı operasyonu başladı.
    .
    samatta ve sosa'nın yüksek maaş almasının nedeni emre belezoğlu iken, sanki hatasını örtbas etmek istercesine gustavo'yu günah keçisi ilan etmeye çalıştı.
    .
    emre tarafından getirilen gökhan gönül; en önemli maçta gücü yetmediğinden adamını kaçırıp kırmızı kartı görüyordu. dikkat edin gökhan ve caner varken; nazım ve novak tamamen silinmişti.
    .
    hatırlayın tesislerde emre, caner, selçuk, volkan, gökhan biraraya geliyor, geyik yapıyor ve sık sık birlikte görüntü veriyorlardı. bu fotoğraflara da ozan tufan, mert hakan, sinan gümüş dahil oluyordu. ciddi yabancılar genelde bu ortamların dışında kalıyorlardı,
    .
    ben her şeye rağmen emre belezoğlu'nun ileride iyi bir teknik direktör olacağına inanıyorum ama yanlışlarından ders almak kaydıyla. demek ki abilik ile ahbap çavuş ilişkileri ile değil; profesyonellik ile adil otorite ile çok çalışmak ile oluyormuş bu işler.

• emre, en fazla tarator olur lobi ve gazla falan belki bir seyler yapar.

Takip taraftarlar dillendiriyor diye fazla uzutune gitmedik, kabul etmek gerekir Emre irkcidir.

• Kesinlikle doğru bu çarpık hastalıklı geyikci düzene sadece yabancılar değil aklı başında yerliler de karsiydilar

• emre, en fazla tarator olur lobi ve gazla falan belki bir seyler yapar.

Takip taraftarlar dillendiriyor diye fazla uzutune gitmedik, kabul etmek gerekir Emre irkcidir.

üzücü tabi

Emre Belezoğlu'nun dünya görüşü benim onaylayabileceğim bir görüş değil. ama rabia işareti yaptığı zamanlardan bu yana zaman geçti. biraz Fenerbahçe ortamında olumlu yönde etkilenmiştir diye düşünüyorum. umarım öyledir.
    .
    Avrupa'da yaşamış, üst düzey kulüplerde görev almış, dil bilen bir kimsenin bu avantajlarını hem futbol ile ilgili mesleğinde hem de kendi hayat tarzında kullanmasını beklerim.
    .
    tabi bilemeyiz; biraz da kişilik meselesi. ama iyi bir teknik direktör ya da futbol adamı olması için birçok avantaja da sahip. etrafına volkanları, canerleri, gökhanları toplamasını tecrübesizliğinde yaptığı hatalar olarak görmek isterim. ama bunlar tecrübesizlik hatası değil de kişiliğinden kaynaklanan yanlışlar ise ben de tahminimde yanılmış olurum. avrupa'da saygıdeğer bir futbol adamı olacağına, türkiye'de ancak fatih terim gibi düzen adamı olur.