• 90s Jordan

00s Kobe

10s Lebron

ötesi berisi yok. Kısa vadeli başarılar bu düzeni etkilemez. Bu isimler 10 yılın 10'una da hükmetmesin bi zahmet.

See y'all on the dark side of the moon.

• 90s Jordan

00s Kobe

10s Lebron

ötesi berisi yok. Kısa vadeli başarılar bu düzeni etkilemez. Bu isimler 10 yılın 10'una da hükmetmesin bi zahmet.

Jordan ve Lebron tartışılmaz zaten ama, 2000'lerde o kadar bariz bir Kobe hakimiyeti yok sanki. Yani var tabi ama, Tim Duncan'ı da oraya yazarım ben. 2000-2010 arası Kobe'nin 5, Duncan'ın 3 şampiyonluğu var. Ama Kobe'nin ilk 3 şampiyonluğunda Shaq'ın yanında olduğunu unutmamak lazım. Kobe iki defa (2009-10) final mvp'si olmuş, Duncan da 2 defa (2003-05) . Normal sezon mvp sayısında ise Duncan 2-1 önde. 2006 Mvp Steve Nash olmuştu, o sene Kobe'nin hakkının yenildiği de söylenir. Kısacası bu iki isim arasında "kesin" bir karara varmak pek mümkün değil sanki.

Onun dışında genel fikre katılıyorum ama. Muazzam yetenekli oyuncular elbette çıkıyor her dönem. Garnett mesela nba tarihinin en iyi 4 numaraları sıralamasında genelde Duncan'ın hemen arkasına yazılır. Zirve noktası olarak Garnett'in daha iyi olduğunu söyleyen bir dolu insan var ama genel kariyer dominasyonu olarak Duncan çok önde. Burada tabi, içindeki bulundukları takım vs pek çok etken var.

Bu jenerasyonda da Kawhi, Curry vs inanılmaz yetenekli oyuncular çıktı ama hiçbiri Lebron'un yanına yaklaşamaz. Zaten yaklaşması da gerekmiyor bence. Oyunculara böyle beklentiler yüklemek de anlamsız geliyor. Zaten bir izleyici olarak, olmasın da böyle oyuncular :hihi: Lebron severler kusura bakmasın, adam batıya geçtikten sonra doğu inanılmaz zevkli bir hal aldı. 10 senedir doğuda gram zevk yoktu nasıl olsa Lebron önüne geçeni yıkıp geçecek diye. Golden State'in dominasyonu gibi, sonucu belli playoffları izlemek keyif vermiyor.

• 90's: 1. Jordan 2. Hakeem 3. ?

00's: 1. Kobe 2. Duncan 3. Shaq

10's: 1. Lebron 2. Durant 3. Curry

Ben böyle sıralardım şahsen yalnız Jordan denen mutant 90'larda kimseye adam akıllı şampiyonluk bırakmadığı için o kadar süperstar varken o dönem hiç kimseyi koyamadım 3'e Barkley, Malone, Ewing, Robinson, Wilkins, Draxler, Stockton hepsi kapışırlar da Robinson ve Draxler hariç hiçbirinin şampiyonluğu yok Jordan gerçekten çok oyuncuya yazık etmiş Hakeem, Draxler onun 2 yıl ara verdiği zamanda 2 yüzük takmışlar zar zor Robinson'da Jordan'ın 2. emekliliğinden hemen 1 yıl ardından takmış. Bu arada şu listeye bakıyorum da en hırslı en çalışkan en rekabetçi potansiyelini %100 kullanan adamlar 1. sırada hep bana göre Durant'le Shaq bunların mentalitesinde olsa tarihin en iyi 2 oyuncusu olurlardı geçende de yazmıştım en durdurulamaz oyun tarzına bu ikisi sahip aslında ama Durant'i saçma kariyer planlaması Shaq'ı da tembelliği geriye itti %100'leriyle çok nadir oynadılar ikiside kariyerleri boyunca bence...

Bu arada Spurs fanı olarak Duncan muazzam bir adamdı tarihin en iyi 4 numarasıdır ama Kobe lige daha çok şey kattı izlenebilirlik estetik liderlik ikon olma vs. açısından soyut şeyler ona bu tartışmayı kazandırıyor bence...

• Jordan'ın dominasyon ayrı bir seviyede ya. Hayır bıraktıktan sonra geri gelip 3 şampiyonluk daha almak nedir :D

Shaq de ama hakikaten durdurulamıyordu bir ara. İsmi geçen diğerlerinin disiplinine sahip olup, serbest atış sıkıntısını da giderebilse lige Jordan ölçeğinde bir damga vurabilirdi.

• Ben Kobe bıraktıktan sonra biraz daha iyi anladım. Gerçekten tüm kariyeri boyunca çok haksızlık edilmiş adama. Tarzları MJ ile benziyor diye atmadıkları dayak kalmadı. Sürekli medyada saçma kalite suçlamaları, sürekli adama ispat etmesi için önüne bir şeyler daha konmas vs. vs. Biz uzun yıllar boyu sürekli birilerini ikna etmeye çalışmışız. Bugün en sıradan adamların bile nasıl hypelandığı bir dünyadayız.

2000-2010 arası dönemini çok çok büyük haksızlık olarak görüyorum. Ki o 10 seneye 5 yüzük sığdırmış bir adama yaptılar bu muameleyi.

• Şu anki piyasada NBA in en iyi oyuncusu sakatlanana kadar durantti bence worriors durant olmasa son 2 şampiyonluğun en az birini daha bırakırdı. Adam da her şey var. Kawhi falan durant e yaklaşamaz bence hatta LeBrondan da İyi bence ama sakatlıktan nasıl döner bilemem. LeBron da inanılmaz istikrarlı severim ama durant kalite bence. Durant in olumsuz tarafı takım olarak bir şey yapamadım. Thunder da şampiyonluk yaşamalıydi. LeBron da şampiyonluk için miame ye gitti ama dönünce Cleveland ile kupayı aldı. Almasa bile hep finallerde idi. Bu bakımdan LeBron çok önde ama bireysel olarak Durant derim. Ben pek NBA izleyen biri değilim arada denk gelen maçlar özetlerdrn falan.

• Şu anki piyasada NBA in en iyi oyuncusu sakatlanana kadar durantti bence worriors durant olmasa son 2 şampiyonluğun en az birini daha bırakırdı. Adam da her şey var. Kawhi falan durant e yaklaşamaz bence hatta LeBrondan da İyi bence ama sakatlıktan nasıl döner bilemem. LeBron da inanılmaz istikrarlı severim ama durant kalite bence. Durant in olumsuz tarafı takım olarak bir şey yapamadım. Thunder da şampiyonluk yaşamalıydi. LeBron da şampiyonluk için miame ye gitti ama dönünce Cleveland ile kupayı aldı. Almasa bile hep finallerde idi. Bu bakımdan LeBron çok önde ama bireysel olarak Durant derim. Ben pek NBA izleyen biri değilim arada denk gelen maçlar özetlerdrn falan.

Hocam hücum anlamında söylediklerine hak veriyorum en iyisi tarihin en iyisi potansiyeline sahip adamın o değişik fiziği ve şut yeteneği ama komple ele alınca liderlik takım ıcı etkı genel oyun Lebron baska be

• Bana basketbolu sevdiren ve tarzına hayran oldugum kişi benim için en iyisidir. Allen iverson'ı izlemekten aldıgım hazzı bir tek obradovic'in fenerbahçesinden aldım.. O derece seviyordum adamı..

ghetto olarak girdi nbaye, rap müzik o dönemler amerikada yaygınlaşıyordu ve cok sert bir hayat tarzını tanımlıyordu. Şu anki gibi agzı süt kokan bebelerin yaptıgı gibi değil. 2pac ve biggie bu tarzın kurbanı oldular.. O dönemin çok zor şartlarında hapise girip çıkan bir adam, larry brown ile yükselişe geçiyor ve oyuna zekasını ve duygusunu katıyor. Sixers maçları çok özeldi cidden..

KAdro kalitesi cok düşük olmasına ragmen, sakat sakat oynadıgı dönemler, o fizikte bir oyuncu için inanılmaz.. Nerdeyse hiç cıkmadan herşeyi tek başına yapıyordu..

Erick snow, aaron mckey, jurmaine jones,tyrone hill,matt geiger, ratliff falan vardı takımında.. Sadece bir dönem mutombo ve kukoc ile oynamıştı üst seviye diyebilecegimiz..

• 2010'larda güzel dönemmiş aslında be abi böyle isim isim düşününce, 2000'ler ve 90'ların sertliği, rekabetçiliği o badboy gangsta tipler olmadığı için yadırgandı biraz başta ama öyle veya böyle birkaç tane çok çok özel oyuncu izledik bir daha oyun tarzına fiziğine yeteneğine denk gelmenin çok zor olduğu. Ben Kawhi'cıydım açıkçası o şanlı Spurs'ümüzde deli gibi savunma yaptığı dönemlerden beri de sonrasında o da baya saçmaladı yok load management yok süper takım sevdası falan cami avlusuna bıraktım reddettim ben de evlatlıktan:hihi:

Yeni nesilden de en çok Herro'yu seveceğim galiba takır takır işleyen Miami sistemine daha çaylak yılında dahil olup en önemli anlardaki bitiriciliği clutch time da yaptıkları çok konuşmayan işine bakan disiplinli bir tipe benzemesi falan karakter kısmı beni çok etkiliyor bir oyuncuyu severken birde underrated olan beklenmedik çıkış yapan bir tipse tadından yenmiyor. Birde kısa izlemeyi uzun izlemeye tercih ederim hep ama Doncic'e ısınamadım mesela fazla iyi fazla özgüvenli şöyle bir gelişim sürecini tecrübesizliğini ara sıra saçmalamalarını izleseydik adam anasının karnından süperstar çıkmış resmen 16 yaşında Real'de oynamak 21 yaşında playoff eşleşmesinin içinden geçmek falan itici yav biz bunu nasıl 0 sayıda tuttuk zamanında:hihi:

• İki ödülde de şüpheliyim.

Özellikle DPOY’de Davis’i nasıl gözden kaçırırlar aklım almıyor.